Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia

Divadlo Nová scéna oslavuje 70 rokov

Zverejnené 08.02.2017

 Divadlo Nová scéna oslavuje 70 rokov

TASR, 27. októbra 2016 20:57

Riaditeľka divadla verí, že v tomto jubilejnom roku naštartuje divadlo len pozitíva.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Pri príležitosti 70. výročia svojho založenia otvorilo dnes bratislavské Divadlo Nová scéna v priestoroch svojej kaviarne výstavu s názvom Divadlo v čase - Čas v divadle. Cieľom je čo najkomplexnejšie podať obraz všetkého, čo Nová scéna ako druhé profesionálne divadlo v Bratislave za doterajšie roky svojho pôsobenia urobilo, či už ide o oblasť činohry, spevohry alebo formovania divadla pre deti a mládež.

Celkovo 573 digitalizovaných fotografií je doplnených výberom dobových dokumentov, scénografií a kostýmových návrhov. "Všetko dokopy dáva obraz o vývoji divadelnej kultúry na Slovensku za uplynulých 70 rokov," uviedla na otvorení výstavy jej kurátorka Zuzana Nemcová Gulíková. "Výstava mapuje celú históriu divadla. To obdobie vypovedá o tom, že za 70 rokov prišlo k mnohým zmenám, posunom. K rôznym pozitívnym i negatívnym veciam, ktoré toto divadlo zažilo," doplnila generálna riaditeľka divadla Ingrid Fašiangová s tým, že výstava je venovaná aj ľuďom, ktorí divadlu venovali svoje srdce, dušu a celý život.

Výstava na ploche 73 štvorcových metrov je rozdelená chronologicky, podľa jednotlivých divadelných sezón, teda od najstaršieho obdobia až po súčasnosť. Prvý tematický celok mapuje obdobie rokov 1946-1953. Je to obdobie, keď Nová scéna Bratislava pôsobilo ako ďalšia scéna Národného divadla. Jeho oddelením a osamostatnením v roku 1953 sa začína druhé obdobie, trvajúce až do roku 1971. Ide o obdobie stabilizácie a profilovania obidvoch súborov a podľa kurátorky výstavy aj akéhosi hľadania cesty, ako budú oba súbory v jednej budove koexistovať a zároveň sa samostatne rozvíjať.

Nasleduje obdobie do roku 1989, teda etapa dospelosti a dozrievania Divadla Nová scéna. "Stáva sa plnohodnotným hráčom a partnerom na divadelnom javisku a výrazným partnerom Slovenského národného divadla (SND)," podotýka kurátorka. Je to tiež obdobie profilovania významných režisérov a dozrievania hereckej generácie, ktorej mnohí protagonisti skončili práve na doskách SND. "Začalo sa hovoriť, že Nová scéna je predstupňom do národného divadla," doplnila Nemcová Gulíková. Posledná časť výstavy zachytáva obdobie po roku 1989, keď divadlo po zmenených spoločensko-politických a kultúrnych podmienkach začalo opäť hľadať svoju tvár. "Divadlá museli prehodnotiť svoju identitu. Na koho sa budú obracať, komu chcú hrať a čo chcú hrať," vysvetľuje kurátorka.

Minister kultúry SR Marek Maďarič je presvedčený, že začať výročie práve výstavou je veľmi dobré. "Pretože ľudská pamäť zrádza a je veľmi subjektívna, veľmi selektívna. Výstava dáva tým, ktorí si ju pozrú, či už to budú náhodní návštevníci, alebo pravidelní diváci Novej scény, možnosť istej chronológie, vidieť tú dlhú históriu divadla," skonštatoval na otvorení výstavy minister.

Podľa neho prispieva k celkovému obrazu divadla každá perióda, ktorou divadlo prešlo. "Určite boli vzlety aj pády. Boli to sezóny určite aj hviezdne, ale aj také, kedy sa uvažovalo, či Nová scéna bude naďalej existovať. Som rád, že Nová scéna je a verím, že Nová scéna bude," dodal minister.

Pozitívne divadlo hodnotí aj riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava Vladislava Fekete. "Divadlo Nová scéna je najdynamickejším a najmeniacejším sa divadlom na Slovensku. Jedným dychom treba pridať, že je druhým profesionálnym divadlom v Bratislave," hovorí Fekete. Zároveň dopĺňa, že vďaka nemu vznikli aj ďalšie profesionálne divadlá v Bratislave. "Je to studnica talentov, výborných režisérov a výborných inscenácií," dodala.

Riaditeľka Divadla Nová scéna verí, že v tomto jubilejnom roku naštartuje divadlo len pozitíva. V plánoch do budúcnosti je napríklad znovurealizovať predstavenia so živým orchestrom, vrátiť sa k operetným titulom a muzikálovej produkcii. Vylúčené nie sú podľa nej ani činoherné predstavenia ľahšieho žánru.

 

Špeciálne predstavenia

TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
1+1=3
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
BALADA PRE BANDITU

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: