Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

 cyrano   mamma mia rasputin Mačky  Pi čaj, miláčik! Aj muži majú svoje dni Boyband Čarodejník z krajiny Oz Veselá vdova Punk rock Bajaja Slahackova Nová scénička
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - CYRANO Z PREDMESTIA
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť
 • Plagát - PUNK ROCK

Austenovej romantika vracia do hry slušnosť a pravdu.

Zverejnené 16.04.2019

Austenovej romantika vracia do hry slušnosť a pravdu.
Nová scéna prináša Rozum a cit
Divadlo prináša to, čo už nemožno prežiť.
sme.sk 16. jan 2019 o 11:02 Jana Alexová

BRATISLAVA. ,,Príbehy Jane Austenovej nie sú len obrázky z čias, keď sa ľudia k sebe správali pekne a nosili krásne šaty. Sú nesmierne dojímavé a hlboké," hovorí režisér Mikoláš Tyc.
V divadle Nová scéna prijal ponuku režírovať prvú slovenskú divadelnú adaptáciu slávneho románu Rozum a cit.
Rozumná Elinor a citlivá Marianne
Pani Dashwoodová s dcérami sa musí po smrti manžela vysťahovať z domu. Obe dcéry sú na vydaj a peňazí nazvyš nie je. Smrťou hlavy rodiny prišli ženy o majetok aj spoločenské postavenie. Výhodný sobáš by však mohol veľa zmeniť.
Staršia Elinor sa zamiluje do zdvorilého a bohatého Edwarda Farrasa. Mladšiu Marianne si chce získať takisto bohatý plukovník Brandon, ju však očarí mladý John Willoughby.
Zdá sa však, že ani jednej vysnená láska súdená nie je.
,,Jane Austenová bola veľmi presným pozorovateľom ľudského správania sa v rôznych situáciach, postavenia ženy v spoločnosti, sociálnej a majetkovej hierarchie, konfliktu medzi emocionalitou a racionalitou," hovorí dramaturg Svetozár Sprušanský.
Rozum zastupuje v diele staršia Elinor, ktorú v inscenácii stvárňuje Karin Olasová.
,,Elinor pôsobí, že je veľmi tichá, ale v skutočnosti je veľmi citlivá, pokorná a slušná. Snaží sa každého vážiť, dopriať všetkým a seba zatlačiť do úzadia," hovorí Olasová.
Protipólom je jej sestra Marianne, ktorá je pre herečky vďačnou postavou.
,,Marianne je veľmi mladučká a všetko silno prežíva. Zároveň porušuje vtedajšie spoločenské konvencie a pravidlá správania sa," hovorí o mladšej zo sestier Romana Dang Van, ktorú alternuje Lenka Fecková.
Humor, nadhľad, romantika
Prvý publikovaný román Jane Austenovej na Slovensku ešte nikto do javiskovej podoby nepreniesol.
,,Diváci vyhľadávajú hrdinov, s ktorými môžu prežiť to, čo v dnešnom 21. storočí sami nemôžu alebo im to nie je umožnené - veľké napätie, veľkú vášeň, emóciu, urobiť veľké rozhodnutie," myslí si Svetozár Sprušanský.
,,Aj preto som hľadal titul, ktorý by mal silný príbeh, mal dramatický, vtipný, romantický aj emocionálny rozmer."
Dramatizáciu pre Novú scénu pripravili Jan a Jitka Šotkovskí, ktorých na spoluprácu oslovil režisér inscenácie Mikoláš Tyc.
,,Rozum a cit je obrazom doby, v ktorej česť, odvaha, slušnosť a citlivosť niečo znamenali. Zdôrazniť to je to, o čo sme sa snažili," vysvetľuje režisér.
Šli aj do múzea Austenovej
Slávna filmová adaptácia Austenovej Rozumu a citu z roku 1995 očarila nielen výborným scenárom, za ktorý získala Oscara aj Zlatý Glóbus. Pravú atmosféru mu dodali aj obrázky malebného anglického vidieka.
V tomto je divadlo oproti filmu v značnej nevýhode. Scénograf Petr Vítek to vyriešil, javisko Novej scény premenil na veľký skleník.
,,Pre anglické šľachtické sídla boli typické skleníky, v ktorých pestovali rôzne cudzokrajné rastliny. Zároveň sa to mohlo prepojiť s krehkosťou a citlivosťou postáv v románe," vysvetľuje scénograf.
Kostýmy pripravila Alexandra Grusková, ktorá zostala verná dobovej móde a zároveň ich ozvláštnila aj o súčasné prvky, napríklad klobúky vymenila za moderné fascinátory.
,,Základnou témou, ktorú som si určila bola, anglická záhrada, práca s motívom kvetov a dodržanie dobovej siluety," hovorí Grusková.
Aby bolo všetko autentické, inscenačný tím si v lete urobil aj cestu do Británie, kde navštívili múzeum Jane Austenovej.
,,Inscenácia nechce búrať svet, ale ponúka veľmi presný, ucelený etický a estetický rozmer toho, čo sa dnes nenosí.
Je to inscenácia, ktorá chce ľuďom priniesť hodnotu, príjemný večer s poctivou réžiou, herectvom, prípravou. Snažili sme sa o poctivé dobré divadlo," uzatvára dramaturg Svetozár Sprušanský.
Rozum a cit má premiéru 16. a 17. januára.

 

Pripravujeme

BEDÁRI

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: