Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - RASPUTIN

Bratislava: na Nové scéně to tentokrát dali „do trojky".

Zverejnené 29.10.2013

Zdroj: operaplus.cz

Bratislava: na Nové scéně to tentokrát dali „do trojky"...

28. 10. 2013 00:01 Barbara Brathová

 

Lukáš Timulák študoval na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave a na Academie de Danse Classique Princesse Grace v Monacu. Po ukončení štúdií v roku 1997 sa stal členom Les Ballets de Monte Carlo. V roku 2000 sa stal členom Nederlands Dans Theater 2 a o dva roky Nederlands Dans Theatre 1. Tancoval v choreografiách mnohých zahraničných choreografov a od času, keď sa stal členom Nederlands Dans Treater začal tvoriť choreografie. Jeho záujem o film a ako ho využiť v tanci, ho viedlo do New Yorku, kde v januári 2012 študoval na prestížnej New York Film Academy.Do tretice všetko dobre. Treťou choreografiou bolo dielo Lukáša Timuláka A Place Between/Miesto medzi, ktoré sa jednoznačne stalo high-ligtom večera. Hudobná skladba (Gustavo Santaolalla, Hauschka, Callino Quartet) na svetelný design Yarona Abulafiu boli skvelou voľbou, rovnako ako kostýmy (voľné čierne nohavice a biele košele), ktoré v čierno-bielom znení s podporeným svetlom evokovali čiernobielu fotografiu. Tento vizuálny monochróm dal krásne vyznieť dynamicky plynulej, nápaditej a temnej choreografii, plnej náladovej poetiky. Lúče svetla oblizovali sólové party a duetá, črtali sa v nich nielen gestá, ale aj vážne tváre tanečníkov zahĺbených v pocite. Zadné svietenie umocňovalo hĺbku priestoru i emócie, dôsledne „kreslilo" postavy interpretov. Tempá, rytmus, nasadenie, lineárnosť, svietenie, farebnosť kostýmu evokovali rýchly sled filmových obrazov. Timulák, akoby fázovito „strihal" tvorivé tanečné nápady do kompaktného celku. Choreograf skúma prchavé momenty žitia, hľadá nové skúsenosti, situácie a miesta. Miesto medzi, „môže byť chvíľa medzi dvomi činnosťami, ale tiež miesto medzi narodením a smrťou". Hoci tematicky autor definuje „miesto medzi", jeho choreografia nemá medzery, fúgy, ani diery. Miesto medzi vypĺňa smršťou pohybovej invencie, kompozične rozkladá priestor ako fotograf, akcentuje ojedinelé momenty svetlom. Tentoraz sa interpretačne zaskveli Katarína Košíková a Katarína Kaanová, bolo by však nespravodlivé neoceniť celý súbor, ktorý nielen profesionálne tancoval, ale aj cítil a myslel. Choreografia bola pôvodne vytvorená v roku 2011 pre skupinu Dantzaz Kompainia (San Sebastian), ale rozhodne v prevedení Baletu Bratislava respektive Tanečného súboru Divadla Nová scéna náležite zarezonovala.

Hoci choreografie večera Traja spolu boli zaradené v dramaturgickom slede Nebyla - Radačovský - Timulák, z kvalitatívneho, kreatívneho a charizmatického hľadiska by som si dovolila postupnosť otočiť v zmysle Timulák - Radačovský - Nebyla. Tanečný súbor Divadla Nová scéna je zložený zo siedmich slovenských a siedmich zahraničných tanečníkov z Talianska, Maďarska, Rumunska, Brazílie a Španielska. Šesť slovenských pôvodne tancovalo svojho času v Slovenskom národnom divadle, Balet Bratislava zostavený Máriom Radačovským dostal azyl na Novej scéne a Divadlo Nová scéna (keďže je súbor organickou súčasťou umeleckej zložky divadla) získalo, predpokladám, najprofesionálnejší tanečný súbor aký kedy mal. Dramaturgičkou a asistentkou choreografie večera bola Miroslava Kovářová, riaditeľka festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, ktorého súčasťou táto premiéra bola. A tak sa mi chce trošku zaparafrázovať, že v tento premiérový večer Traja spolu, boli vlastne všetci spolu.

Tanečný večer mi evokoval jednu z mojich niekdajších výstav ilustrátorov o troch slovenských výtvarníkoch, ktorí žijú a tvoria v zahraničí. Mala názov Traja z jedného hniezda. A tak sa mi vidí, že v tom tanečnom svete, „vypadli" zo slovenského hniezda ďalší traja tvorcovia. Pokúsme sa veriť, že magické číslo tri prinesie šťastie a divákov do Divadla Nové scéna. Možno sme z tohto trojkového večera zas tak celkom neodpadli, možno sa aj naplnilo, čo sme očakávali a možno sme sa ocitli v premiérovej eufórii nabitej trochu patetickými emóciami, kde sa vlna davovej psychózy frenetického potlesku prevalila do hľadiska festivalových hostí, príbuzných a priateľov. Akokoľvek, mali sme možnosť vidieť talentovaných tvorcov a európske tancovanie vysokej kvality (ako ho nazval Mário Radačovský vo svojom už tradičnom záverečnom príhovore).

Traja spolu, odídení za hranice krajiny, prišli ukázať (a dokázať), že Slováci vedia byť nároční, tvoriví a kvalitní, len nie vždy dostanú doma aj pochopenie a priestor. Nebudem tvrdiť, že choreografický večer Traja spoluje tanečná bomba, ktorá rozbije na cucky divadelný svet. Ale pokojne môžem potvrdiť, že je istým pocitom zadosťučinenia, že keď „išlo vajce na vandrovku" vrátilo sa s plným batohom skúseností. Dnes ich môžeme vidieť, posúdiť a byť tak trochu neskromne aj spokojní a hrdí.
1 / 13

>

Hodnotenie autorky recenzie: 70%

Boris Nebyla, Mário Radačovský, Lukáš Timulák:
Traja spolu
Tanečný súbor Divadla Nová scéna
Premiéra 26. října 2013 Divadlo Nová scéna Bratislava

Re: Composed
Choreografe: Boris Nebyla
Hudba: Oliver Graber
Kostýmy, scéna, světelný design: Boris Nebyla

Together
Choreografie: Mário Radačovský
Hudba: Franz Schubert
Kostýmy: Linda Lučeničová
Světelný design: Yaron Abulafia

A Place Between
Choreografie: Lukáš Timulák
Hudba: Gustavo Santaolalla (Duo), Hauschka (Lonag Walk), Callino Quartet (Da Pacem Domine)
Světelný design: Yaron Abulafia

www.nova-scena.sk

Foto Divadlo Nová scéna Bratislava

 

Špeciálne predstavenia

1+1=3
BALADA PRE BANDITU
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: