Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - RASPUTIN

Do repertoáru Novej scény od dnes pribúda muzikál Mamma Mia!

Zverejnené 24.11.2017

Do repertoáru Novej scény od dnes pribúda muzikál Mamma Mia!
10. novembra 2017 Hudba

Premiéru príbehu romantickej lásky dvoch generácií s najväčšími hitmi skupiny ABBA uvedie v dňoch 10. a 11. novembra 2017 bratislavské divadlo Nová scéna. Mamma Mia! je jeden z najúspešnejších a najhranejších muzikálov, ktorý sa od londýnskej premiéry 6. apríla 1999 uvádza po celom svete.
V hlavných úlohách sa predstavia Katarína Hasprová / Soňa Norisová, Mirka Drínová / Romana Dang Van, Sisa Sklovska / Jana Hubinská, Zuzana Vačková / Jeanette Švoňavská, Róbert Halák / Marcel Ochránek, Peter Kočiš / Pavol Plevčík, Martin Kaprálik, Patrik Vyskočil / Dárius Koči a ďalší.
Muzikál Mamma Mia! predstavuje celosvetový divadelný fenomén a zaznamenal obrovský divácky úspech. Hral sa a hrá vo vyše štyridsiatich krajinách na všetkých kontinentoch a potešil už vyše 56 miliónov divákov na celom svete. Každý deň sa po celej zemeguli odohrá minimálne sedem predstavení - a to najmenej na troch kontinentoch.
Muzikál obsahuje všetky nesmrteľné hudobné hity skupiny ABBA - Mamma Mia, Waterloo, Money Money Money, Dancing Queen, The Winner Takes It All a ďalšie, ktoré sú prepojené s dojímavým a vtipným dejom. Dvadsaťročná Sofia, v snahe zistiť, kto je jej otcom, oživí minulosť svojej slobodnej matky Donny a bez jej vedomia pozve na grécky ostrov na svoju svadbu troch potenciálnych otcov, s ktorými jej mama zažila pred 20-timi rokmi horúce chvíle.

Muzikál preslávila aj jeho filmová verzia s Meryl Streep v hlavnej ženskej úlohe Donny, Piersom Brosnanom v úlohe Sama, Colinom Firthom ako Harrym , Julie Walters v postave Rosie a z neznámej Amandy Sayfried v postave Sofie urobila filmovú hviezdu. DVD s filmom Mamma Mia! je najpredávanejším DVD všetkých čias.

Slovenská verzia muzikálu Mamma Mia! sa hrá v preklade Alexandry Ruppeldtovej, o slovenské preklady piesní skupiny ABBA sa postaral Martin Sarvaš: Pre mňa to bola bezpochyby najväčšia tvorivá výzva, a to ani nie tak objemom dvadsiatich piatich textov, ale skôr tým, že tu boli nielen originálne anglické verzie švédskej skupiny ABBA, ale aj početné české a slovenské verzie v pamäti divákov a fanúšikov ešte z čias pred vznikom muzikálu. Plus filmová verzia, najpredávanejšie DVD všetkých čias. Len korektúry druhej časti muzikálu mám uložené v siedmich, postupne vylepšovaných a dopĺňaných súboroch. A keď už bolo zdanlivo všetko hotové, prišli na rad úpravy podľa návrhov a poznámok autorov resp. majiteľov licencie vrátane spätného prekladu slovenských textov do angličtiny. Práce trvali od konca marca až do októbra, ale výsledok stojí definitívne za pozretie a vypočutie.
Režisérom predstavenia je skúsený divadelný režisér Svetozár Sprušanský, ktorý muzikál ponúkol Novej scéne a ktorý v ňom vidí koncentrát pozitívnej energie: Muzikál Mamma Mia! je titul, ktorý plným priehrštím rozdáva divákom hravosť, sviežosť, relax, romantiku a humor. Je to príbeh o láske, medzigeneračných vzťahoch, o nenaplnených láskach ale aj šťastných koncoch, ktoré nám dnes tak veľmi chýbajú. A my týmto predstavením chceme ľuďom v tejto zložitej dobre priniesť trochu porozumenia, vtipu a zábavy spolu s nestarnúcimi hitmi skupiny ABBA, na ktorej naša generácia vyrastala a nové a nové generácie sa k nim vracajú.
Ľubomír Dolný, ktorý má na starosti hudobné naštudovanie titulu ako aj dirigovanie kapely, tiež nešetril superlatívmi: Nemôže byť nič príjemnejšie ako pracovať na overenom titule. Nie je potrebné nikoho presviedčať o tom, že to bude dobrá inscenácia s dobrou hudbou a preto aj personálne obsadenie kapely je špičkové. Môžem za všetkých hercov či hudobníkov povedať, že je fascinujúce interpretovať desaťročiami overené hity a na vlastnej koži pocítiť spätnú väzbu diváckeho ohlasu.

Nápad vytvoriť muzikál s hitmi legendárnej skupiny ABBA vznikol v hlave úspešnej britskej producentky Judy Craymer, ktorá v roku 1994 oslovila Björna Ulvaeusa a Bennyho Andersona (členov skupiny ABBA a autorov skladieb). Podarilo sa jej presvedčiť ich, že na základe ich skladieb by mohol vzniknúť úplne nový romantický muzikál, ktorý by nemal nič spoločné s ich životmi ani osudmi samotnej skupiny ABBA. A aj keď bol najmä Benny Anderson spočiatku skeptický, nakoniec súhlasili. Judy Craymer potom oslovila skúsenú divadelnú a televíznu scenáristku Catherine Johnsonovú, ktorá vytvorila libreto, na ktorom neskôr všetci štyria spoločne pracovali. V roku 1998 sa k nim pripojila známa divadelná režisérka Phyllida Lloydová a 6. apríla 1999 bola v Edward Theatre v londýnskej štvrti West End slávnostná premiéra. Stalo sa tak symbolicky presne po 25 rokoch, čo skupina ABBA vyhrala súťaž Eurovision Song Contest so skladbou Waterloo, ktorá ju katapultovala medzi najznámejšie a najhranejšie kapely sveta.

 

Špeciálne predstavenia

1+1=3
BALADA PRE BANDITU
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: