Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia

Herecké legendy Rapaičová, Kocúriková či Zimková: Prekáža im, že hrajú prostitútky?

Zverejnené 08.02.2017

Herecké legendy Rapaičová, Kocúriková či Zimková: Prekáža im, že hrajú prostitútky?

12.10.2014 (41/2014)

Na javisko Novej scény sa vracia niekoľko legiend naraz. „Niektoré pracujú s vervou, iné s neuveriteľnou pokorou," opisuje spoluprácu so známymi herečkami režisér Ľubo Paulovič (61).

Dať dokopy zostavu herečiek, ktoré sa objavia v predstavení Najstaršie remeslo, stálo vraj kopec úsilia, niektoré ponuku odmietli, iné ju dôkladne zvažovali. Pre pár z nich je to návrat na javisko Novej scény. Napríklad Ida Rapaičová (71) tu kedysi prežila 35 rokov, Zuzana Kocúriková (65) si naň zase odskočila z divadla SND; pre iné je to návrat do sveta divadla vôbec. Herečka Libuša Trutzová (69) totiž vymenila medzičasom javisko za katedru na bratislavskom konzervatóriu, Maja Velšicová (78) sa v poslednom čase venovala hlavne spevu a Oľga Šalagová (70) dabingu.

Podarilo sa však dať dokopy deväť dám, ktoré sa už v mladosti rozhodli život zasvätiť herectvu a prepožičali svoj talent množstvu postáv. Aj preto riaditeľ Novej scény Juraj Ďurdiak vraví, že na predstavenie bude posielať mladších hercov z divadla, aby sa priučili ich kumštu. Na javisku sa objavia i Eva Mária Chalupová (72), Eva Landlová (82), Oľga Zöllnerová (79) a Milka Zimková (63).

Bozky i koláče

Hru Najstaršie remeslo napísala nositeľka Pulitzerovej ceny Paula Vogel. Divákov zavedie do prostredia amerických prostitútok, ktoré majú najlepšie časy za sebou, a vtipné repliky len podčiarkujú tragikomickosť celého príbehu. Herečky ho práve skúšajú. Dvojmo. Pre možné zdravotné komplikácie sa totiž tvorcovia rozhodli, že budú hru uvádzať s dvojitým obsadením.

Energie však majú všetky stále dosť a režisér priznáva, že má občas problém „krotiť" ich temperament. Sem-tam zvýši hlas, ale väčšinu času ich oslovuje „miláčik" či „slniečko" a rozdáva im bozky. Aj ony ho rozmaznávajú - Oľge Šalagovej ďakuje napríklad za koláč, ktorý mu priniesla z domu. Ida Rapaičová si zase poctivo zapisuje každú jeho poznámku. „Páči sa mi na nej, že keď sa ostatné začnú navzájom prekrikovať, snaží sa ich upozorniť, aby ma počúvali," hovorí pochvalne na jej adresu. Maja Velšicová odbehne počas prestávky skontrolovať svojho štvornohého spoločníka, ktorý ju sprevádza na každú skúšku. „Doma by bol nešťastný," vraví o Žolim.

Opäť v kolektíve

Niektoré z herečiek sa spolu na javisku ocitli prvýkrát, iné sa už ako kolegyne v minulosti stretli. Eva Mária Chalupová bola napríklad na VŠMU konškoláčkou Oľgy Šalagovej, s Libušou Trutzovou sa zase poznajú z Divadla na Korze. Tá bola zase spolužiačkou Zuzany Kocúrikovej, ktorá pôsobí dodnes v činohre SND. „Tam sa už všetci dobre poznáme. Tu je to celkom inak - každá sme prišli odinakadiaľ, na prvý pohľad sa môže zdať, že zohrať sa bude komplikované. Ale nie je to pravda, naopak, je to veľmi vzrušujúci zážitok. A keď sa budeme tešiť z tejto práce a každá z nás si obľúbi svoju rolu, určite to bude vidno aj na výsledku," hodnotí.

Milke Zimkovej zase dáva táto hra možnosť vyskúšať si hrať v kolektíve, keďže posledných 35 rokov vystupuje na javisku len v monodrámach, ktoré si sama píše aj režíruje. „Nie som však zaskočená, pretože javisko je môj život, či som na ňom sama, alebo nie. A možno som na ňom stála častejšie ako moje kolegyne - za 37 rokov mám za sebou vyše desaťtisíc repríz svojich predstavení. Rozdiel je len v tom, že teraz musím počúvať a sledovať prácu iných," hovorí.

Návšteva z Washingtonu

Ľubo Paulovič sa vracia k tejto hre po desiatich rokoch. Predtým ju režíroval v divadle Wüstenrot. Hovorí, že ako herec sa vie lepšie vcítiť do rozpoloženia a pocitov tých, ktorých režíruje. Neraz to i sám pripomenie, napríklad keď niektorej z herečiek vypadne text. „Učte sa tie scenáre," dohovára im. „Ja som síce tiež neporiadny herec, ale teraz... Teraz som režisér," vravieva a priznáva, že je rád za šancu oprášiť túto hru a vrátiť legendárne herečky na javisko.

Ako skúšky dopadli, sa diváci dozvedia v novembri.

„Myslím si, že pracovať s nimi prináša rovnakú radosť a problémy ako s ktoroukoľvek inou bytosťou z hereckej brandže. Ten afekt, maniere máme viacerí umelci. Niektoré preto pracujú s dvojnásobnou vervou, iné, ktoré majú pocit, že ich hviezda už dávno zhasla, prinášajú na javisko pokoru a pocit vďačnosti," konštatuje.


A je to cítiť - napríklad Maja Velšicová rozdáva úsmevy všade dokola a roztomilo zabáva ostatné kolegyne. Z toho, že sa opäť ocitla na javisku, sa teší. „Necítim sa skromne - to nie je ten správny výraz, ale pristupujem k tejto práci s úctou, pretože v našom veku už herečky nemajú toľko príležitostí na dobrú rolu. Aj keď niekto povie, že aha, prostitútky - každá z nich má svoj príbeh a dušu, je to pekné predstavenie," hovorí s tým, že už teraz sa teší na premiéru. Prídu na ňu obaja jej synovia - jeden dokonca až z Washingtonu!

 

Špeciálne predstavenia

TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
1+1=3
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
BALADA PRE BANDITU

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: