Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - BAJAJA

Hra, v ktorej hviezdil nahý Harry Potter, sa objaví na bratislavskom javisku!

Zverejnené 08.02.2017

Hra, v ktorej hviezdil nahý Harry Potter, sa objaví na bratislavskom javisku!

27.03.2015 Bude lepší ako Daniel Radcliffe? Mladý slovenský herec hrá divadelnú postavu, ktorou sa preslávil známy britský herec.

Divadlo Nová Scéna siahlo po odvážnom divadelnom kuse - po hre Petra Shaffera Equus. Túto divadelnú scénu poznáme skôr ako miesto, kam sa chodí za zábavou, pretože posledné roky inscenovali len muzikály a ľahké bulvárne komédie. Teraz prekvapili výberom ťažkej témy v zložitom spracovaní. Riaditeľ divadla Juraj Ďurdiak poznamenal, že nastal zrejme správny čas na takéto zmeny.

Čo je Equus?

Začiatkom sedemdesiatych rokov zaujala dramatika Petra Shaffera správa z britskej tlače o tom, ako v istej dedine tínedžer oslepil kosákom šesť žrebcov. Kuriózna udalosť ho inšpirovala a napísal divadelnú hru. Domýšľa v nej príbeh chlapca, hľadá príčiny jeho činu, odhaľuje zákutia duše a nastoľuje otázky. Prečo spáchal tento otrasný, odsúdeniahodný čin? Kto je na vine, že sa to stalo? Je psychicky narušený? Alebo je to výkrik bezmocnosti, prosba o pomoc? Môžu za to rodičia, ktorí jeho krehkú dušu neformovali správne? Bigotne veriaca matka, ktorá sa na všetko díva cez svoje náboženstvo, alebo prísny pokrytecký otec, ktorý niečo hlása a vyžaduje od svojho syna, ale sám sa správa úplne inak?

Sfilmovaný

Od napísania tento text vzbudil veľký záujem. Je rozhodne unikátny, nie je veľa dramatických textov s podobnou, kontroverznou tematikou a tak hlboko pitvajúcou zložité a temné zákutia ľudskej duše. Okrem viacerých divadelných naštudovaní na celom svete vznikol v roku 1977 britský film. V hlavných postavách sa zaskveli Peter Firth ako chlapec Alan Strang a Richard Burton ako psychiater Martin Dysart.

Celosvetový záujem spôsobilo naštudovanie v londýnskom Gielgud Theatre v roku 2007. V hlavnej postave diváci videli Daniela Radcliffa, ktorý sa preslávil ako Harry Potter a sekundoval mu Richard Griffith (v sérii Harry Potter hral jeho strýka Vernona). Už od prvého momentu, ako vedenie divadla oznámilo, koho do psychologickej drámy obsadilo, vzbudila informácia neutíchajúci záujem tlače.

Búrlivé diskusie spôsobil najmä fakt, že finále hry si vyžaduje, aby sa predstaviteľ Alana objavil na scéne nahý. Je to jedna z mála dramatických scén v celej histórii divadla, kde skutočne akýkoľvek odev môže pokaziť celú scénu. Radcliffe bol síce mierne v rozpakoch, ale súhlasil s výkladom hry a opodstatnenosťou nahoty v nej. Londýnske uvedenie malo obrovský úspech u divákov aj kritiky a rozhodne to nebolo len predchádzajúcou popularitou Daniela Radcliffa. Hosťovali aj v Amerike na Broadway a Radcliffe bol za svoj výkon nominovaný na divadelnú cenu Drama Desk Award.

Bratislavské uvedenie

Režisér Michal Náhlik pripravoval naštudovanie s dramatugičkou Miriam Kičiňovou viac ako pol roka. V hlavných postavách bratislavskej verzie diváci uvidia Juraja Ďurdiaka a mladého talentovaného Dávida Hartla (21). Ďurdiaka netreba divákom predstavovať, je to herec známy aj z filmov a televíznych inscenácií.

Zaujímavý je zjav a herecký výkon predstaviteľa Alana Stranga. Dávid Hartl pôsobí na Novej Scéne už niekoľko rokov, začal už ako študent konzervatória. Doteraz sa uplatnil najmä v muzikáloch, pretože výborne spieva a je pohybovo nadaný. Dávid mal už odmalička jasno v tom, čo chce robiť a prispôsobil tomu všetko. V Základnej umeleckej škole trávil viac času ako doma - hodiny huslí, spevu, tanca a dramatickej výchovy ho robili šťastným. Vyhrával súťaže a už ako malý začal dabovať. V tínedžerskom veku dokonca získal za svoje výkony cenu za dabing, vyskúšal si aj filmovú prácu (menšia postava vo filme Nedodržaný sľub) aj televízny seriál (Pod povrchom). V tejto hre dostal prvú veľkú dramatickú príležitosť a využil ju maximálne. Ukázal, že nie je len talentovaný spevák a tanečník, ale jeho herectvo má aj iné roviny a prísľuby. Mohol by z neho vyrásť výnimočný charakterový herec. Tých v najmladšej vekovej kategórii zatiaľ veľa nemáme.

„Keď ma oslovil režisér Náhlik a ponúkol mi túto rolu, pochopiteľne som sa potešil. No keď mi povedal o nahej scéne, prudko som nesúhlasil. Predsa len, pocit studu bol silný. Režisér ma ale ubezpečil, že je to naozaj nutné a sám to pochopím, keď budeme skúšať. Mal pravdu, teraz je to, že som na javisku nahý, tá najmenej podstatná vec. Duševná nahota postavy je oveľa dôležitejšia a hlbšia, ako moje súkromné pocity hanby. To v tom momente vôbec nevnímam," hovorí mladý herec.

Viem, čo chcem

V počiatkoch skúšania sa snažil naštudovať všetko, čo sa k téme hry dalo na internete nájsť.„Chcel som vedieť čo najviac, pochopiť a vidieť. Pozrel som si videá z londýnskeho naštudovania, lúskal som recenzie. Naše naštudovanie je trochu iné, režisér s dramaturgičkou text podstatne zredukovali, ale je v ňom zachované všetko dôležité." V jeho hereckom raste je táto príležitosť obrovskou zmenou. Hovorí, že konečne vie, aké divadlo chce robiť. „Chcem zažívať na javisku pravdu a skutočné emócie. Spolupráca s Michalom Náhlikom ma od základu zmenila, bol to pre mňa zásadný posun."

Aký úspech bude mať tento titul u slovenského publika, sa ešte nikto neodváži predpovedať. Vzbudí taký záujem, ako v Londýne? Alebo ho konzervatívne publikum odmietne? Riaditeľ divadla a predstaviteľ psychiatra Dysarta hovorí: „Otcovia, mamy, učitelia ... Ak odídu z divadla otrasení, tak naše snaženie má zmysel."

 

Špeciálne predstavenia

BALADA PRE BANDITU
1+1=3
VALENTÍNSKY KONCERT
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: