Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  cyrano  mamma mia rasputin Mačky  Pi čaj, miláčik! Aj muži majú svoje dni Boyband Čarodejník z krajiny Oz Veselá vdova Punk rock Bajaja Slahackova Nová scénička
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - CYRANO Z PREDMESTIA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VESELÁ VDOVA

IAGO je ako thriller Osudová príťažlivosť, tvrdí režisér Johanson

Zverejnené 08.02.2017


TASR
13.09.2016 o 19:34

IAGO je ako thriller Osudová príťažlivosť, tvrdí režisér Johanson

Nový muzikál je romantický príbeh, ale má svoju dávku tajomstva. Je to podané z pohľadu Shakespearovho najväčšieho zloducha Iaga.

Na snímke vľavo americký režisér Robert Johanson a vpravo autor hudby, textu a predstaviteľ IAGA Janek Ledecký počas tlačovej konferencie Divadla Nová scéna k muzikálu Iago 13. septembra 2016 v Bratislave. - Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 13. septembra (TASR) - Bratislavské Divadlo Nová scéna uvedie 16. a 17. septembra svetovú premiéru muzikálu IAGO z pera českej hudobnej legendy Janka Ledeckého. Klasická Shakespearova dráma Othello je rockovou hudbou prenesená do súčasnej Ženevy a na Stredný východ. V príbehu, kde intrigy a zrada IAGA zničia lásku Othella a Desdemony, sa predstavia také hviezdy muzikálu ako Janek Ledecký alt. Martin Kaprálik (IAGO), Lukáš Adamec a Lukáš Pišta (Othello), Mirka Partlová a Dominika Richterová (Desdemona) a ďalší.

Česká megahviezda, autor mnohých úspešných skladieb a štyroch muzikálov sa na Novú scénu vrátil po 14 rokoch. "Páči sa mi na tom, že tak ako sme sa vtedy v tom roku 2002 striedal v roli Hamleta s Martinom Kaprálikom, teraz sa tu striedame ako IAGOvia. To asi nie je úplná náhoda," uviedol dnes na tlačovej konferencii Janek Ledecký. Projekt IAGO dopísal spolu s americkým režisérom Robertom Johansonom pred siedmimi rokmi, odvtedy ho čakala náročná práca producenta. Po odmietnutí rôznych produkcií, ktoré tvorcom ponúkali neprijateľné kompromisy, sa napokon podarilo dohodnúť koprodukciu Novej scény s pražským divadlom Hybernia. Tam by sa mal IAGO uvádzať o rok. "Významným spôsobom delí náklady medzi obe divadlá. Podarilo sa, že môžeme inscenovať IAGA tak, ako si predstavujeme. Nebyť ústretovosti a dobrej vôle zo strany Novej scény, už by som to tento rok asi odsunul, dal do šuplíka a prestal by som sa o to starať," úprimne priznal Ledecký.

IAGO je jeho štvrtý muzikál. Obrovský úspech zaznamenal v Česku, na Slovensku, ale aj v Južnej Kórei a Japonsku jeho muzikálová prvotina Hamlet, s rovnakým prijatím sa stretli Galileo a Vianočný zázrak. Ledecký už dlhší čas spolupracuje s režisérom Robertom Johansonom, ktorý je tiež pôvodcom nápadu vytvoriť muzikál na základe Shakespearovho Othella. "Janek je veľmi skromný, ale musím povedať, že je veľmi talentovaný v mnohých smeroch. Nie je ani zlý manažér a producent, ale v prvom rade píše úžasnú muziku a texty," konštatoval americký herec a režisér, ktorého kariéra je takmer 20 rokov spojená s Paper Mill Playhouse v New Jersey, kde režíroval 200 muzikálov a činohier, v stovke z nich si zahral hlavné postavy (Iaga, Romea, Petra Pana). Hral a režíroval aj na Broadwayi.

"Príbeh muzikálu IAGO je ako thriller Osudová príťažlivosť, je to romantický príbeh, ale má svoju dávku tajomstva. Je to podané z pohľadu Shakespearovho najväčšieho zloducha Iaga. Táto postava je fascinujúca tým, že sa javí ako milý, priateľský, dobrý chlap, ale v skutočnosti je to ten najväčší záporák," vysvetlil režisér a na margo nového muzikálu dodal: "Toto je naozaj najkrajšia muzika, akú Janek doteraz napísal, čo sa týka muzikálovej tvorby."

Johanson vyjadril spokojnosť aj s prácou návrhárov kostýmov (Simona Vachálková), scény (Martin Černý), s dielom choreografky (Silvia Beláková) a s obsadením muzikálu. "Nemohli sme mať lepšie," podčiarkol režisér a spoluautor libreta. Ocenil tiež živú kapelu, ktorý sprevádza účinkujúcich. "Je to veľké plus pre nás všetkých, živá kapela má úžasnú energiu, je to niečo úplne iné ako nahratá hudba. Je to živé teleso, ktoré môže ísť s nami, my môžeme ísť s ňou. Je to pre mňa úžasný zážitok spolupracovať so živou hudbou, najradšej by som bol, keby to tak bolo stále, pri všetkých projektoch," konštatoval Martin Kaprálik, ktorého divadelnú manželku Emíliu hrá v novom titule manželka v reálnom živote - herečka Michaela Kapráliková Medvecová. "Byť Iagova manželka skutočne nie je veľký med," doplnil Janek Ledecký s tým, že si spolu s režisérom dovolili voči originálu trochu vyšperkovať záver príbehu. "Dôjde tam k zvláštnemu happyendu, ale nečakajte, že to Desdemona alebo Othello prežije. Naopak, je to ešte horšie. Príďte sa pozrieť."

 

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: