Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - BAJAJA

Janek Ledecký: Iago je zloduch, ale neodolateľný

Zverejnené 08.02.2017

Janek Ledecký: Iago je zloduch, ale neodolateľný

#Othello #muzikál #Janek Ledecký #Iago #Divadlo Nová scéna

Jena Opoldusová | 14.09.2016 12:00

Príťažlivá tvár „sympaťáka" je len maska. Iago je zloduch a manipulátor, ktorý sa rozhodol pre pomstu. Tak interpretuje príbeh najpopulárnejšej Shakespearovej tragédie Othello Janek Ledecký. Aj preto český spevák a skladateľ nazval svoj najnovší muzikál, inšpirovaný slávnym dielom veľkého alžbetínca, práve Iago. Svetovú premiéru bude mať v piatok a sobotu na javisku bratislavského Divadla Nová scéna.

„Projekt som dokončil pred siedmimi rokmi. Potom sa začala najnepríjemnejšia časť roboty - zháňanie peňazí a producenta. Kompromisy, do ktorých ma nútili, boli pre mňa neprijateľné. Pochopenie som našiel až na Novej scéne a v pražskom Divadle Hybernia. Koprodukciou sa náklady výrazne znižujú, keďže o financie na realizáciu projektu sa delia," vysvetlil Janek Ledecký.

Muzikálový príbeh žiarlivého muža, ktorý nedôveruje milujúcej žene, ale bezcharakternému luhárovi uverí aj najočividnejšiu lož, sa neodohráva ani v minulosti, ani v Benátkach a na Cypre, kam ho situoval Shakespeare, ale dnes. A jeho hrdinovia - Othello, Desdemona, Iago a ich najbližší - sa presúvajú zo Ženevy do pevnosti kdesi na Strednom východe.

„Keď som pred desiatimi rokmi hral Iaga v New Jersey, uvedomil som si, ako nesmierne aktuálna je téma tejto nadčasovej tragédie. Násilie páchané na ženách, kultúrne odlišnosti, konflikt Východ - Západ sú fenomény, o ktorých sa dnes stále hovorí. Navyše sme svedkami najrozmanitejších problémov, ktoré s tým súvisia. Shakespearove témy v dnešnej spoločnosti veľmi silne rezonujú," vysvetlil hosťujúci režisér Robert Johanson.

V Paper Mill Playhouse v New Jersey, s ktorým je jeho kariéra spojená už takmer dve desaťročia, režíroval dve stovky muzikálov. V polovičke z nich si vysoký štíhly muž zahral hlavné postavy. Ako režisér uspel aj v mnohých divadlách na Broadwayi v New Yorku. Ledeckého muzikál Hamlet, pri tvorbe ktorého sa stretli autor a režisér po prvý raz, videlo vo svete už viac ako milión divákov.

Dráma lásky a žiarlivosti sa v interpretácii Ledeckého a Johansona, ktorí sa spoločne podpísali pod libreto muzikálu, mení na strhujúci triler. Príbeh zrady a majstrovského manipulátorstva vyrozprávali z pohľadu skrz-naskrz skazeného intrigána, ktorý je podľa nich fascinujúcim charakterom. Navonok milý a priateľský, vnútri esencia zla.

„Jediné, čo sa za posledných desaťtisíc rokov vyvinulo, sú technológie. Ľudské vášne - láska, nenávisť, túžba po moci, žiarlivosť - zostávajú ako v dobe kamennej. A človek je voči nim rovnako bezbranný, či už je vyzbrojený pästným klinom, alebo automatickou puškou s laserovým zameriavačom," tvrdia unisono Ledecký a Johanson.

„Nie je to veľmi tanečný muzikál, v Iagovi sa tancuje len vtedy, keď tanec súvisí so situáciou, ktorá sa na javisku odohráva," pripomína choreografka Silvia Beláková. Aktualizačný posun odrážajú aj kostýmy Simony Vachálkovej. V postave Othella sa budú striedať Lukáš Adamec a Lukáš Pišta, Desdemonu naštudovali Miroslava Partlová a Dominika Richterová. A v úlohe stelesneného zla sa predstaví sám autor rockového muzikálu Janek Ledecký, ktorého alternantom je Martin Kaprálik.

 

Špeciálne predstavenia

BALADA PRE BANDITU
1+1=3
VALENTÍNSKY KONCERT
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: