Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

 cyrano   mamma mia rasputin Mačky  Pi čaj, miláčik! Aj muži majú svoje dni Boyband Čarodejník z krajiny Oz Veselá vdova Punk rock Bajaja Slahackova Nová scénička
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - CYRANO Z PREDMESTIA
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - PUNK ROCK

Nová scéna oživila legendu.

Zverejnené 22.05.2019

Bolo to šialenstvo, ľudia liezli do divadla načierno cez orchester. Nová scéna oživila legendu
Cyrano z predmestia zožal úspech.
17. máj 2019 o 17:04 JANA ALEXOVÁ

sme.sk
Cyrano z predmestia zožal nevídaný úspech.
BRATISLAVA. Ja nemám lásku v malíčku. Ja nemám viac než seba mám. Ja nemám srdce na tričku a drobné mince nezbieram.
Tak znejú úvodné verše Piesne pre Roxanu, ktorá sa stala veľkým hitom. Aj dnes skladbu pozná i mladá generácia. A pritom niektorí možno ani nevedia, že pôvodne vznikla pre muzikál.
Cyrano z predmestia bol pionierskym počinom skladateľov Mariána Vargu a Pavla Hammela a textárov Kamila Peteraja a Jána Štrassera. Prvý rockový muzikál v bývalom Československu zožal po premiére v októbri 1977 obrovský úspech.
Predstavenia boli také žiadané, že sa na ne nedalo dostať. Ľudia do divadla preliezali načierno cez orchester. Bolo to šialenstvo, spomína Kamil Peteraj, ktorý bol v tom čase dramaturgom na Novej scéne.
Divadlo Nová scéna vracia Cyrana z predmestia na javisko po 42 rokoch. Za výsledkom stojí mladá generácia divadla.
"Chcem sa na to pozerať bez emócií a nostalgie. Som veľmi rád, že dielo žije, že je schopné byť aj dnes na pódiách, jednak hudbou, ale aj nápadom a libretom," hovorí Pavol Hammel. V čase premiéry Cyrana z predmestia mal 28 rokov.
Pôvodní tvorcovia muzikálu sa stretli s novinármi ešte pred premiérou nového spracovania. Všetci boli nápadom obnoviť Cyrana nadšení a i keď chceli, nostalgiu skrývať nedokázali.
"Bola to Alta Vášová. Jedného dňa som si našiel v schránke libreto od nej. Pôvodne sa mal muzikál volať Cyrano zo Štrkovca. Tak som si to prečítal a zrazu ma osvietilo, že toto môže byť prvý československý rockový alebo bigbítový muzikál," spomína Peteraj.
Texty piesní s Peterajom napísal Ján Štrasser, Varga s Hammelom na texty potom ušili hudbu.
"Ja som počul piesne až v hotovej demo verzii. Išlo to úplne hladko. Obaja skladatelia vedia skvele robiť hudbu na texty. Vôbec sme texty dodatočne neprerábali a to sa mi stalo v živote len s nimi dvoma a Dežom Ursinym, s nikým iným," spomína Štrasser.
Presadiť rockový muzikál v divadle v 70. rokoch v časoch tvrdej normalizácie však bolo zložité. Mladí umelci narazili na nedôveru zo strany staršieho vedenia aj kolegov.
"Divadlo Nová scéna malo súbor, ktorý bol vystavaný ako operetný a vtrhnúť do takéhoto divadla s bigbítovou hudbou, to bola obrovská opovážlivosť. Nemali sme na to ani spevákov, ani tanečníkov, preto sa robil konkurz," hovorí Peteraj.
Naň prišlo viac ako 300 mladých ľudí a v muzikáli namiesto baletného súboru Novej scény zrazu účinkovali mladí ľudia rôznych profesií. Architekt, dvaja zámočníci, automechanik, pracovníčka Kožatexu, učni aj gymnazisti.
"Keď sa po čase obzerám za vecami, ktoré som urobil, hovorím si, že všeličo by som na nich pomenil. Toto je jedna z výnimiek, na Cyranovi by som nič nezmenil," vraví Kamil Peteraj. S muzikálom bol spokojný aj nebohý Marián Varga, ktorý bol známy veľkou kritickosťou k svojim vlastným dielam.
Cyrano dnes má iný jazyk...
Dej muzikálu vychádza z klasického príbehu Cyrana z Bergeracu dramatika Edmonda Rostanda. Alta Vášová príbeh vtedy posunula do súčasnosti a zasadila na perifériu mesta. Hrdinami sú mladí ľudia - členovia rockovej kapely.
S nápadom oživiť Cyrana na Novej scéne prišiel člen divadelného súboru Patrik Vyskočil, ktorý sa chopil aj réžie. Muzikálové piesne ho oslovili na koncertnom uvedení Cyrana z predmestia.
"Povedal som si, že takýto klenot by sme mali priblížiť aj dnešnej mladej generácii," hovorí Vyskočil.
"Vybral som sa preto do divadelného ústavu, prečítal som si scenár a po prečítaní som sa s ním absolútne stotožnil. Odkedy som v divadle, vždy som túžil si spraviť niečo po svojom, slobodne bez konvenčných a komerčných vzorcov, rebelantsky.
Možno som ako režisér na niekoho zakričal a zvýšil hlas, ale urobil som to len preto, že som cítil zodpovednosť za toto dielo a chcel som, aby bolo všetko perfektné."
Tvorcovia vravia, že k libretu pristupovali s úctou. Za viac ako 40 rokov však predsa len zostarlo a keďže nový Cyrano sa odohráva v roku 2019, bolo ho treba zaktuálniť.
"Inak sme pochopili dynamiku a tempo, niektoré pesničky sme potlačili, prehodili poradie, pohrali sme sa s aranžmánmi, ale inak sme vychádzali z originálu," hovorí Vyskočil.
"Dnes sa rozprávame inak, používame iné slová, takže sme museli aj trochu vyčistiť slovník postáv. To, čo bolo moderné v 70. rokoch, by dnes totiž mohlo pôsobiť archaicky," vysvetľuje Dávid Hartl, ktorý sa podujal na úlohu dramaturga.
I keď sa muzikál Cyrano z predmestia stal legendou hneď po premiére, predsa z pôvodnej verzie neexistuje video záznam. Mladí tvorcovia si predstavu, ako asi vyzeral, urobili len z niekoľkých útržkov a fotografií, pre inšpiráciu to však nestačilo.
Hercov a tanečníkov sprevádza na javisku živá osemčlenná kapela. Aj to je veľká výhoda oproti playbacku, na ktorý spievali speváci pred 42 rokmi.
Nad obsadením sme sedeli asi dve minúty, hlavní predstavitelia nám boli hneď jasní, hovoria režisér s dramaturgom. Cyrana stvárňuje na Novej scéne hosťujúci Ján Slezák v alternácii s Lukášom Pištom.
"Cyrano na Novej scéne je pre mňa o vášni, o láske, kamarátstve, priateľstve, súdržnosti aj rodine - tak by som pomenoval môj vzťah k tejto inscenácii," hovorí Ján Slezák. "Krásne sa mi to spieva. Páni textári sú naozaj páni textári, nemusíte tam nič vymýšľať, samo to z človeka vylieza."
"Sú to krásne skladby, plné emócii, názoru. Ja nemám lásku v malíčku je pre mňa úplný herecký šansón," pridáva sa Lukáš Pišta.
V úlohe Roxany diváci uvidia Mirku Partlovú alebo Romanu Dang Van.
Cyrano z predmestia premiéry: 16. a 17.5. na Novej scéne réžia: Patrik Vyskočil libreto: Alta Vášová texty piesní: Kamil Peteraj, Ján Štrasser hudba: Marián Varga, Pavol Hammel dramaturgia: Dávid Hartl hrajú: Ján Slezák, Lukáš Pišta, Mirka Gális Partlová, Romana Dang Van, Vladislav Plevčík, Dárius Koči a iní dĺžka predstavenia: 2 hodiny 45 minút s prestávkou

Autor: Jana Alexová

 

 

Pripravujeme

BEDÁRI

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: