Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - RASPUTIN

„OD DETSTVA SOM PESNIČKOFIL, ŠANSÓNMANIAK, MUZIKÁLOVÝ FANATIK A BLÁZON DO OPERY!

Zverejnené 02.05.2013

JOZEF BEDNÁRIK v rozhovore o šansóne a šansónovom koncerte, ktorý bude 12.mája 2013 o 19.00 hod. v DNS

Kedy ste sa stretli so šansónom prvý krát a ako na Vás zapôsobil?

Ak sa za moje prvé stretnutie so šansónom a tzv. hereckou pesničkou dá považovať dramatizácia veľkonočných pašií v našom kostole v Zelenči, tak pred 60-timi rokmi som to okúsil prvý krát. To spojenie dedinského vokálu s Novým zákonom ma fascinovalo tak, že takto spievaná biblia sa mi zdala asi tým najmagickejším, čo som dovtedy počul. Dlho som si myslel, že divadlo je vždy v podstate spojené s hudbou a spevom. A myslím si doteraz, že pesničkový monológ, lyrický alebo epický, možno nedosahujúci úroveň tzv. vyššej literatúry svojim krátkym, nie zložitým, spojením v relatívne krátkom čase pôsobí na poslucháča komplexnejšie ako činoherný monológ alebo operná ária."

Prečo ste sa rozhodli založiť Šansón-klub a akú odozvu si našiel u divákov?

Režisérske remeslo som s veľkou rozkošou zavesil na klinec. Začal som si „beštiálne" užívať dôchodok. Moje hobby: knihy, DVD, cestovanie.....niekto je zberateľom známok, mincí, ja som už od detstva pesničkofil, šansónmaniak, muzikálový fanatik a blázon do opery. Moju ďalšiu mocnú vášeň cestovanie - som vždy spájal s festivalmi, recitálmi a vokálnymi koncertmi. Neujúkal som na pop - koncertoch, z Beatles ma bavili iba ich pomalé, lyrické balady, vo Viedni som chodil na šansónové večery M. Heltaha, v Berlíne na Tima Fischera a Georgette Deeovú. Brechta som mal rád pre jeho songy, v Paríži som chodil závidieť do tých povestných pivníc s pesničkami, v Budapešti som nevynechal nič, čo bolo spojené s hereckou pesničkou. No a samozrejme Vysockij v Moskve. A Poľsko! Poľská šansónová škola ma naučila vážiť si „piosenku aktorsku „ nového typu. Každý dobrý herec vo Varšave, či Wroclavi sa môže pochváliť spievaným CD-čkom. Stal som sa ich zberateľom a začal som ich ponúkať mojim kolegom i muzikálovým žiakom, ktorí spievajú muzikálové pesničky v súčasných pop-muzikáloch, ale chýba im hereckejšia náročnosť klasických staromódnych muzikálových árií. Toto moje šansónové „kupliarstvo" vyústilo do založenia nášho „šansónového klubu."

Aké boli začiatky „Šansón-klubu?"

Možno by moja vášeň pre šansón ostala iba vo forme počúvania, ale chytili sa toho mladší. Marcele Voškovej sa málilo pop - markízové šialenstvo, Viktorovi Horjánovi konvenoval zdravý sentiment so zvláštnym šansónovým pátosom, Zuza Krónerová síce ťažila z úspechu svojich „Čerešní" ale mala chuť zamaškrtiť si aj na Piaf, Greco, Okudžavovi. No a potom naša dobrá sudička Marcela Laiferová! Uverila v možný úspech u bratislavského diváka, všemožne nám vlievala nádej a vlieva ju dodnes. A pýtate sa na odozvu? Pôvodne zamýšľaných 5 koncertov sa rozrástlo na 15 koncertov! Pôvodní štyria zakladajúci členovia nakazili šansónovým „bacilom" ďalšiu 50-tku spievaniachtivých kolegov, kamarátov, ktorí u nás zaspievali cca 150 svetových šansónových pesničiek v slovenskom prebásnení. A to všetko za neveľkú odmenu! Sponzorujú nás naši diváci, nám podobní fanatici z Bratislavy, Zürichu a spomedzi štedrých podnikateľov slovenských. Preklady a texty sú v rukách veľmi mladých básnikov z vydavateľstva Ikar alebo skúsených nezištných kamarátov, akými sú : Štrasser, Laurinc, Kozelová, Záblacká, Kollár, Uličný a ostatní. Zdá sa, že vďaka nim do prázdnin prežijeme! A potom sa uvidí....

S akými interpretmi pracujete, podľa čoho si ich vyberáte ?
Podarilo sa nám rozhodiť siete po divadlách, svoje zohráva aj občasná šansónová minulosť mnohých činohercov. Najpodstatnejšou je asi odvaha a chuť vyskúšať si čosi iné, možno ťažšie, ale určite rovnako zaujímavé ako rola v činohre alebo vo „veľkom" muzikáli. Hovorí sa, že v obmedzení spoznáš majstra a keďže na nové a opulentné muzikálové čísla divadlá nemajú peňazí, dobre im padne účinkovanie v našich šansónových minimuzikáloch. V tomto zmysle sú to pre hercov aj spevákov hudobno-dramaturgické ponuky, ktoré majú schopnosť stať sa svojským komediálnym, groteskným, či tragickým monológom. Dávame im k dispozícii klavír, našu malú kapelu, obetavú aranžérku a kapelníčku Zitu Orlickú, dva reflektory a dva kluby. V „Lemon Tree" a vo „Vinotéke sv. Urbana. „ Nič viac a nič menej! A samozrejme kopu verných a vďačných divákov.

Ako vyzerá príprava šansónového koncertu?

Príprava sa začína v mojej „šansónotéke". Tu sa udeje moje privátne zvažovanie, pochybnosti, odhady schopnosti textu osloviť interpreta a divákov, zaujať témou či hereckými možnosťami. A potom prídu šansónové „pytačky". Vytipovaní interpreti dostanú ponukovú listinu s originálnymi nahrávkami a my s napätím čakáme na ich rozhodnutie, či stráviť asi tak mesiac roboty nad prekladom, prebásnením, aranžovaním, korepetíciami...Tieto „zásnuby" zväčša vyústia do pesničkovej „svadby" - premiéry v kluboch alebo samostatných recitáloch.

Vianočný šansónový večer v Divadle Nová scéna mal veľký úspech, v akom duchu sa bude niesť májový šansónový koncert v našom divadle?

Decembrový šansónový koncert hereckých pesničiek nás prekvapil vrelým záujmom o tento typ menšinovej interpretačnej tvorby. Dali sme v ňom príležitosti zakladajúcim členom, hosťom, ale aj totálne „novým menám" . Koncert mal podobu skladačky, komponovanej z pesničiek rôznej proveniencie na rôzne témy. Náš májový koncert má ambíciu osloviť na májovú tému lásky naše mamy, ženy, dcéry, frajerky, kamarátky. Ale nebude to len dvojhodinová óda na lásku. Bude aj o krutosti lásky, o láske neláskavej, grotesknej, trpkej i tragickej. Šansón to dokáže a dokážu to aj naši skvelí interpreti: Zita Furková, Janko Lehotský, Sisa Lelkeš Sklovska, Eva Pavlíková, Milan Ondrík, Števo Skrúcaný, Jana Oľhová, Kristína Turjanová, Zoro Laurinc, Marcela Laiferová, Tuli Vojtek, František Kovár....Držte nám palce!

 

Fotografie zo skúšky na šansónový koncert v Divadle Nová scéna:

bednarik070.jpg

Zľava: Zoro Laurinc, Marcela Laiferová, Zita Orlická a Jozef Bednárik

bednarik-orlicka-laiferovalaurinc-081.jpg

Zoro Laurinc, Marcela Laiferová, Zita Orlická

laurinc-laiferova-orlicka-076.jpg

Špeciálne predstavenia

1+1=3
BALADA PRE BANDITU
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: