Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - BAJAJA

Odišiel výtvarný mág divadelnej scény Otto Šujan

Zverejnené 26.10.2017

Odišiel výtvarný mág divadelnej scény Otto Šujan

So zármutkom sme prijali správu o úmrtí jedného z najvýznamnejších slovenských scénografov prof. Otta Šujana.

Otto Šujan študoval architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, 1949 - 1951) a scénografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU, 1951 - 1955). Ako žiak prof. Ladislava Vychodila bol jedným z prvých troch absolventov tohto odboru na VŠMU, kde sám neskôr pôsobil ako pedagóg a svoje bohaté skúsenosti odovzdával aj ako kolega súčasným popredným scénografom.

Prof. Otto Šujan bol majstrom „vízie priestoru", ktorý akoby raz rozšíril, inokedy prehĺbil či predĺžil, ako jeden z prvých prepojil javisko s hľadiskom, a do hry tak aktívne zapojil aj diváka. „Šujan vykročil z javiska medzi divákov... Pálčivé problémy vnášal do radov divákov. Radových i odborných, divadelne vyškolených aj divadelných začiatočníkov. Diváci nesedia v divadle so zaviazanými očami. Prizerajú sa, uvažujú. Režisér so scénografom ich k tomu nútia... Obecenstvo spoluúčinkuje," uvádza v obsažnej monografii o výraznej osobnosti scénického výtvarníka prof. Šujana autor Ladislav Čavojský. „Šujan s kolegami onoho času hodil kameň do stojatých vôd. Kruhy sa po divadelnej hladine šírili rýchlo," píše ďalej autor v publikácii s výstižným podtitulom Scénický architekt - architekt scény.

Výnimočný slovenský scénograf Otto Šujan pracoval pre činoherné, hudobné divadlo, operetu, muzikál i operu, navrhol scény pre vyše tristo divadelných domácich i zahraničných inscenácií a s jeho menom sa spájajú scénické návrhy legendárnych televíznych pondelkov, pre STV pripravil takmer sto scénických návrhov.

Otto Šujan spolupracoval s viacerými slovenskými a českými divadlami, najdlhšie - vyše tridsaťpäť rokov (od roku 1956) - pôsobil na Novej scéne v Bratislave, kde sa stal v roku 1971 umeleckým šéfom výpravy. Divadelnú víziu inscenácií formoval spolu s významnými slovenskými režisérmi (Jozefom Pálkom, Milošom Pietorom, Magdou Husákovou-Lokvencovou, Vladimírom Strniskom, Branislavom Kriškom, Bedřichom Kramosilom, Petrom Opáleným, Mariánom Chudovským). Umelec bol častým hosťom aj v SND, kde spolupracoval okrem už spomenutých režisérov aj s Tiborom Rakovským, Mikulášom Hubom, Petrom Mikulíkom, Júliusom Gyermekom. So scénickým „rukopisom" Otta Šujana sa môžeme v SND stále stretnúť - v repertoári je inscenácia dvoch jednoaktových opier Pietra Mascagniho Sedliacka česť a Ruggiera Leoncavalla Komedianti.

Otto Šujan svoju „divadelnú víziu priestoru" realizoval aj na viacerých významných zahraničných scénach najmä v spolupráci s režisérom Paulom Fliederom (Grosses Festspielhaus Salzburg, Festspielhaus Bregenz, Stadtheater St. Gallen, Theater Orpheum Granz, Kammeroper Wien, Deustche Oper Berlín, ďalších divadlách v Nemecku, Švédsku, Taliansku, Grécku, Mongolsku a inde).
V rokoch 1975 - 1988 bol predsedom Československej scénografickej komisie, členom Medzinárodnej organizácie scénografov, architektov a divadelných technikov (OISTAT). V roku 1987 bol generálnym komisárom Pražského Quadrienale; s mimoriadnym úspechom vystavoval na Bienále v Sao Paule (1961, 1965), zúčastňoval sa na výstavách v Argentíne, v Brazílii, vo Francúzsku, v Nemecku, v Poľsku, v Maďarsku a ďalších krajinách.

Prof. Otto Šujan sa narodil 2. júna 1930 vo Zvolene, zomrel 25. októbra 2017 v Bratislave. S nesmierne vitálnym umelcom, žiaľ, dlhé roky pripútaným na lôžko, sa rozlúčime v pondelok 30. októbra 2017 o 13.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

Česť jeho pamiatke!

 

Špeciálne predstavenia

BALADA PRE BANDITU
1+1=3
VALENTÍNSKY KONCERT
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: