Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia

Režisér a dramaturg Peter J.Oravec sa dožíva okrúhleho jubilea.

Zverejnené 14.06.2018

Významný divadelný dramaturg a režisér Peter Jozef Oravec sa vo štvrtok 14. júna 2018 dožíva okrúhleho jubilea -
75. narodenín. Jeho profesijná dráha je spojená najmä s hudobným divadlom, v Divadle Nová scéna režíroval v rokoch 1979 - 1998 množstvo operiet i muzikálov, pôsobil aj v divadlách v Prešove, Brne, Českých Budějoviciach i v pražskom divadle Karlín.
Po štúdiu dramaturgie na VŠMU v Bratislave začínal v r.1968 ako herec a režisér vo Vojenskom umeleckom súbore, no jeho hlavné práce vznikajú až po príchode do spevoherného súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove a neskôr v Divadle Nová scéna. Azda najväčší ohlas zaznamenala jeho inscenácia pôvodného autorského muzikálu Opera Mafiozo (premiéra na Novej scéne 6.2. 1982). Svojim moderným pohľadom na klasickú operetu i muzikál dával svojim inscenáciám pečať vysokej umeleckej kvality, ktorú kladne hodnotili nielen divadelní kritici, ale najmä divácka obec. A to nielen doma na Slovensku ale aj v zahraničí. Boli to najmä Opera Mafiózo, Kankán, Čardášová princezná či Ples v hoteli Savoy, ktorý vo vtedajšom západnom Nemecku získal v tomto žánri cenu inscenácia roka a dokonca inscenácia desaťročia. Umelecky dôležité bolo pre Petra J.Oravca aj priateľstvo a spolupráca s Ivanom Krajíčkom a to nielen na pôde Novej scény ale aj pri príprave rôznych zábavných relácií v rozhlase a televízii ako napr. Diskotéka pre starších či Repete.

Vyjadrenie Petra. J. Oravca:
"Nejakým, pravdepodobne, nedopatrením, som sa dožil veku, kedy by sa patrilo bilancovať. Nebilancujem - nemuselo by to dobre dopadnúť. Každopádne som však rád, že som mohol robiť prácu, ktorú som robiť vždy chcel, ktorá ma napĺňala a čo je pravda - aj živila. Vlastne som šťastný človek. A vďačný - vďačný za to, že som mohol pracovať s množstvom zaujímavých ľudí, nadaných kolegov a kolegýň, často dobrých priateľov, ktorých som si vážil a vážim.
Len škoda, že mnohí už nie sú medzi nami..."

Ku gratulantom sa pripája aj jeho dlhoročný kolega, umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik: " V mene všetkých členov Novej scény, i bývalých, Ti prajeme veľa pevného zdravia, pohody, spokojnosti a úspechov v súkromnom i umeleckom živote. A zároveň sa Ti chceme poďakovať za všetko, čo si urobil pre dobré meno Novej scény."

Životopis:
Peter Jozef Oravec sa narodil 14.6.1943 v Trenčíne.
V roku 1968 absolvoval štúdium dramaturgie na VŠMU v Bratislave.
V rokoch 1968 - 74 bol hercom a režisérom VUS-u, neskôr krátko pôsobil ako dramaturg a režisér v Československej televízii.

Od roku 1976 bol režisérom a neskôr aj umeleckým šéfom spevohry DJZ v Prešove. Obzvlášť blízky mu bol muzikál. Tu naštudoval napr. operetu Tajomstvo modrej ruže, Ples v opere, Krásna Galatea ale aj muzikál V Ríme na fóre - nezostal fór na fóre, kde sa prejavila jeho pozoruhodná schopnosť vniesť do muzikálovej inscenácie požadovaný pohyb a udržať jej náročný temporytmus. V roku 1979 prichádza do Divadla Nová scéna, kde sa mu v réžii spevoherných aj muzikálových titulov podarilo účinne spojiť slovo, spev, tanec, pohyb na javisku do dynamického celku.
S najväčším úspechom sa mu to podarilo v muzikáloch Priateľ Bunbury (1079), Ohnivák (1980),
Traja mušketieri (1980) ako aj pri operetách Orfeus v podsvetí (1981) i Čardášová princezná (1982).
Premiérovo naštudoval dve slovenské muzikálové novinky: Opera Mafiozo (1982) a Brzdy (1983). Režíroval aj muzikály Kankán a Cigáni idú do neba. Venoval sa i činohernej réžii - so súborom Poetickej scény naštudoval hru Amfytrion(1980) a v Štúdiu S komédie Saldokonto (1984) a Nebola to piata, bola to deviata (1986). S Komornou operou zase naštudoval operu Skrotenie zlého muža (1988).
Bol aj autorom mnohých zábavných scénok pre Čs. rozhlas napr. pre reláciu Panoráma.

Skúška inscenácie Ohnivák

p.j.oravec-skuska-ohnivak.jpg

opereta Gróf z Luxemburgu

grof-z-luxemburgu-miro-dvorsky-1.jpg

opereta Grófka Marica
grofka-marica-1.jpg
Opera Mafiózo

opera-mafiozo-g.svercelova-o.gallova-j.jpg

Ples v hoteli Savoy

ples-v-hoteli-savoy-benedikfrlickova.jpg

Foto súčasnosť: Martin Jurčo

Špeciálne predstavenia

BALADA PRE BANDITU
RÓMEO A JÚLIA AFTERPARTY PO DERNIÉRE A 100.REPRÍZE
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
1+1=3
VIANOČNÁ ČAROVNÁ CESTA

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: