Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ

Richard Bean: SLUHA DVOCH ŠÉFOV

Zverejnené 08.02.2017

zenam.sk

Richard Bean: SLUHA DVOCH ŠÉFOV

by admin · 16. januára 2015


Bláznivá komédia s pesničkami a živou kapelou

DNS_SLUHA DVOCH SEFOV foto_Ctibor Bachraty 005

Na Novú scénu mieri ozajstná divadelná bomba v podobe svetovo úspešnej komédie Sluha dvoch šéfov. Premiéry inscenácie budú 16. a 17. januára 2015. Okrem hostí sa v nej predstaví takmer kompletný herecký súbor divadla Nová scéna.

Premiéra Sluhu dvoch šéfov (One Man, Two Guvnors) sa uskutočnila v máji 2011 na scéne Národného divadla v Londýne. Hneď sa stala divadelnou udalosťou britského divadla. Dnes už má za sebou milióny nadšených divákov všade po svete - bola uvedená v tridsiatich dvoch krajinách, napr. v londýnskom West Ende a v roku 2012 triumfovala aj na Broadway.

Režisér Svetozár Sprušanský sa o hre dozvedel asi pred dvoma rokmi a hneď sa zaujímal o jej text. „Fascinovala ma svojou nespútanou hravosťou, skvelým slovným humorom, situačnou iskrivosťou," povedal Sprušanský s tým, že je príležitosťou pre naozaj výnimočné herecké výkony na poli komediálneho žánru. Osvedčené gagy a vtipné dialógy strieda akčná prekvapivosť a komediálna sebairónia.

Hra vychádza z najslávnejšej Goldoniho komédie Sluha dvoch pánov. Postavy kopírujú známe typy commedie dell´arte. Autor Richard Bean dodržiava príbehovú líniu Goldoniho hry, zachováva princíp improvizácie, ctí daný žáner, občas ho jemne parodizuje a pohráva sa s ním. Hru síce zasadil do roku 1963, do prostredia mafiánskeho mestečka Brighton, ale ide o veľmi súčasné a milo drzé spracovanie slávnej hry.

Dôverčivý Francis Henshall sa dostane do služieb dvoch pánov: Roscoa Crabba a miestneho gangstra Stanleyho Stubbersa. Zo všetkých síl sa snaží zabrániť ich stretnutiu, aby sa nedozvedeli, že pracuje pre oboch z nich. Vyjde však najavo, že Roscoe je v skutočnosti Rachel Crabbeová, preoblečená za svojho brata-dvojča, ktorého zabil práve Stanley Stubbers. Tým sa roztáča kolotoč vtipných zámien, komediálnych prekvapení a humorných scén.

V hlavných úlohách Francisa Henshalla sa predstavia Peter Kočiš a Martin Šalacha. Krásne komické príležitosti dostali aj Karol Čálik v postave mafiánskeho bossa, Lucia Vráblicová alt. s Mirkou Drínovou zosobňujú typ premúdrelej ženy sexice, Janka Lieskovská hrá chlapčenskú prevlekovú postavu a Pavol Plevčík alt. Martin Kaprálik zase typ mierne pribrzdeného krásavca - herca.

„Hra ma oslovila, poznám Goldoniho originál, je to komédia, ktorá má všetky predpoklady skvele pobaviť divákov," povedal predstaviteľ hlavnej postavy Peter Kočiš. Skúšanie bolo podľa neho pomerne náročné, pretože je tam veľa akcií, stále sa niečo deje. „Stále som v pohybe, takže je to aj o kondičke, musel som popracovať aj na speve, keďže s nami hrá živá kapela. Francis Henshall je doslova „na roztrhanie" a veru počas tohto skúšobného procesu sa mi stávalo, že som občas nevedel, čo skôr, pretože aj mimo divadla mám stále veľa práce," dodal herec.

Podľa Martina Šalacha je Francis Henshall postavou, ktorú baví všetko, čo robí. „Je v neustálom pohybe a nabitý emóciami. Skôr hovorí a koná, ako myslí. A práve to ma na ňom zabáva," povedal Šalacha. „Boli situácie, keď som sa aj ja zachoval podobne a svojim činom som spustil reťazovú reakciu. Francis improvizuje a zabáva, a to nielen divákov ale aj postavy na javisku a to je pre mňa výzvou vždy."

 

Špeciálne predstavenia

BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
1+1=3
BALADA PRE BANDITU

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: