Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - PUNK ROCK
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - RASPUTIN

Rozhovor s Karolom Čálikom pre Šarm

Zverejnené 04.03.2014


Rozhovor s Karolom Čálikom v Šarme: Toto prezradil o svojej exmanželke!

Na Novej scéne začína s prípravami do muzikálu oscarového Obchodu na korze aj herec Karol Čálik (68). Máme síce dobrý umelecký potenciál, ale technicky sme stále sto rokov za opicami - tvrdí. Okrem iného v rozhovore pre týždenník Šarm prezradil aj to, ako prežíval smutný herecký rok 2013, kedy do neba odišlo viacero jeho známych kolegov.

Herec Karol Čálik má skutočne nenapodobiteľný hlas. Do sedemdesiatky mu chýbajú dva roky a stále sa aktívne venuje herectvu. Najnovšie nacvičuje muzikál Obchod na korze. Týždenník Šarm sa ho spýtal aj na to, ako si spomína na hereckého kolegu Ivana Krajíčka, ktorý mu podľa vlastných slov chýba najviac.

Váš otec aj dedko mali vo vašej rodnej Trnave vlastný krajčírsky salón. Vás neprehovárali, aby ste sa stali krajčírom?

U nás sa krajčírstvo dedilo nielen po meči, ale aj po praslici. Aj dve moje tety boli krajčírky, no i strýko a krstný otec. Pravdaže sa mi doma trochu posmievali. Vtedy herci nemali spoločenský status ako dnes, ale boli na úrovni komedianta, cirkusanta, kolotočiara. No neodhovárali ma, lebo videli, že na krajčíra nemám. Raz som si na šijacom stroji prešil ukazovák tak, že zhora aj zdola z neho trčali nite. A možno to nebrali tragicky aj vďaka tomu, že sme už komediantstvo v rodine mali. Môj otec mal zamlada kapelu, hral na husliach, gitare aj na citare, z maminej strany boli dobrí speváci a jeden môj strýko bol dokonca výborný ochotnícky herec. Boris Nebyla, tanečník a choreograf, je jeho vnuk a môj synovec. Aj ja ako gymnazista som mal svoju kapelu, hral som v nej na bicích. Už len dvaja z nej sme ostali nažive.

Musí to byť ťažké, keď umierajú priatelia či kolegovia. Navyše, keď často hráte na ich pohreboch významnú rolu, mávate smútočnú reč, nesiete truhlu...

Na pohreboch vystupujem, iba keď ide o hercov Novej scény. Vlaňajšia sezóna však bola v tomto smere pre slovenskú divadelnú obec krutá. Odišiel Dušan Lenci, Elo Romančík, Edo Bindas, Vilo Polónyi, Peter Bzdúch, Jožko Dóci, Peter Mankovecký, Milan Čorba, Jožo Adamovič, Vierka Strnisková. Ešte krutejšie je, keď odchádzajú mladí ľudia ako Ivan Krajíček, Zora Kolínska, Majo Zednikovič...

Kto z nich vám najväčšmi chýba?

Ivan Krajíček.


Čálik si zahral aj po manželkinom boku.
Foto: Archív K. Č.

Zažili ste spolu prvú vlnu muzikálov na Novej scéne v šesťdesiatych rokoch. Ako naňho spomínate?

Bol všestranný umelec, fenomén a práca ho veľmi bavila. Hral som v mnohých jeho réžiách, boli sme spolu denne. Ale po tom, ako nastalo obdobie normalizácie, americké muzikály stiahli a hrali sme s prepáčením debilné hudobné komédie východného bloku, odišiel na voľnú nohu.

Vy ste ostali. Ako sa vám potom hralo?

Niekedy to bolo traumatizujúce, najmä keď počas pauzy odišla aj polovica hľadiska. Snažil som sa ľudí rozosmievať, aby neodchádzali. Hádzal som sa o zem, robil som žartíky, hľadal som si k postave aj k tej hre vzťah, lebo bez neho by som to nedokázal odohrať.

Majú to dnešní herci ľahšie ako vy v bývalom režime?

Ani by som nepovedal. Veľa z nich nemá toľko hereckých príležitostí ako za našich čias. Je veľa umeleckých škôl, ale menej divadiel, zredukované umelecké súbory, menej práce. Keď si len zoberiete televízne pondelky, čo znamenalo pre hercov päťdesiatdva hlavných inscenácií v roku. Okrem toho televízia vyrábala ďalšie programy, pre deti, pre mládež, pre zábavu... A nakrúcalo sa aj vo filmových ateliéroch Štúdia Koliba. Veď dnes mám viac vyše tridsaťročných kolegov, ktorí ešte nestáli pred kamerou.

V divadle Nová scéna pôsobíte štyridsiaty ôsmy rok, ste súčasťou už jej druhej muzikálovej éry. Vnímate medzi nimi posun?

Keď som bol po Nežnej revolúcii v Londýne vyberať tituly, ktoré by boli pre nás vhodné, zaujala ma najmä technická stránka britských predstavení. V rámci muzikálu Miss Saigon priletela na scénu helikoptéra, vyskočilo z nej dvadsať vojakov a odletela. Toto sa u nás nedá urobiť ani dnes, lebo všetko musíme robiť z mála peňazí a na kolene. Máme síce dobrý umelecký potenciál, ale technicky sme stále sto rokov za opicami.

Vráťme sa ešte k vašej mladosti. Vraj vašou druhou manželkou sa stala baletka, vychýrená krásavica, okolo ktorej sa točilo množstvo mužov. Čím ste si ju získali?

To by ste sa mali spýtať jej. No zblížili sme sa pri práci na jednej francúzskej televíznej komédii. Bola tam bohémska partia a tanečnice z SND nám robili spoločnosť. Ale ja som ju nejako neohuroval, len som jej nosil najlepšie jedlá zo stola. Tak sa to začalo.

Baletky bývajú hladné, takže to bola dobrá taktika. Ste však spolu štyridsať rokov. Ako sa dá taký dlhý vzťah zvládnuť?

My sme nikdy nemali také vážne krízy, že by to bolo na rozchod. Síce som dosť výbušný, cholerický, ale moja žena to, našťastie, dokáže pardonovať.

Prečo vám nevyšlo predchádzajúce manželstvo?

Nechcem o tom hovoriť, ale s exmanželkou mám dobrý vzťah, chodí na moje premiéry a s manželkou sú kamarátky. Dokonca si telefonujú aj teraz, keď je manželka v Londýne u dcéry.

O vašej dcére som čítala, že hovorí siedmimi jazykmi a je šikovná manažérka. Vraj v New Yorku pracovala pre známu šperkársku firmu, ktorá požičiavala svoje diela do filmu Diabol nosí Pradu, Madonne či Stevenovi Spielbergovi. Hovorila vám niečo o kontakte s nimi?

To boli čisto pracovné kontakty. K takýmto ľuďom je ťažké sa priblížiť. Teraz býva v Londýne asi sto metrov od Madonny, má kľúče od parku, ktorý je presne oproti jej domu, a ešte ani raz ju nestretla. No naozaj mám prečo byť na ňu hrdý. Ešte v New Yorku vyhrala konkurz na prvú asistentku Caroline Kennedyovej, dcéry Johna Kennedyho, ale musela by ísť bývať na ich panstvo, ďaleko od manžela, čo nechcela. Potom urobila konkurz na prvú asistentku do druhej najväčšej lodiarskej spoločnosti po Onassisovi, ale tam bol rovnaký problém, mala cestovať sedem mesiacov v roku po svete. A z rovnakého dôvodu odmietla funkciu asistentky Stacy Fergusonovej, známej ako Fergie. Zdá sa, že nadlho bude pripútaná k rodine, lebo v januári sa jej narodilo druhé dieťa, syn. O pár dní sa naňho letím prvýkrát pozrieť.

Ako sa vám v Londýne páči?

Ohúril ma z každej stránky, historickej, architektonickej i kultúrnej, ale Londýnčania sú na môj vkus príliš chladní, konzervatívni, aristokratickí, na čom si vlastne aj zakladajú. Radšej som sa túlal po uliciach v Paríži. Teraz ste mi pripomenuli, ako sme vlani s dcérou počas Tour de France povzbudzovali slovenský pelotón, keď prechádzal cez Valbonne, kde sme letovali. Vedel som, že tadiaľ pôjde, tak som si z Bratislavy doniesol slovenskú zástavu. Čakali sme naň štyridsať minút a prefrčal okolo nás za pár sekúnd. Ale keď sme hrdo spievali refrén slovenskej hymny „zastavme ich bratia" a mávali našou vlajkou, sprievodné autá tímu Cannondale, za ktorý jazdil Peter Sagan, na nás trúbili. Takže som bol rád, že sme to spravili.

Máte vzťah k bicyklovaniu?

Asi v šiestich rokoch som vyhral na požičanej kolobežke detský okruh v rodnej Trnave a ako desaťročný, na požičanom bicykli, veľký okruh v Trnave.

Aj teraz jazdíte tak rýchlo ako v detstve?

Taký rýchly už nie som, jazdím pohodlnejším spôsobom a hlavne z kopca.

Okrem dospelej dcéry z druhého manželstva a syna z prvého manželstva, máte aj na diaľku adoptovaného chlapca. Túžili ste sa s manželkou ešte o niekoho starať, keď deti odišli z domu?

Obaja sme mali pocit, že ak môžeme ešte pomôcť nejakému dieťaťu - sirote, je to naša ľudská povinnosť. Chlapca si vybrala manželka cez Slovenskú katolícku charitu. Je až z Indie a každý rok dostávame od neho fotografiu aj list o tom, ako sa učí, čo robí. Má asi päť mien, ale hovoria mu Rao.


S Bezákom sa zoznámil na zájazde do Svätej zeme.
Foto: Archív K. Č.

Ste hlboko veriaci a nedávno ste ako jeden z mála umelcov verejne protestovali proti odvolaniu obľúbeného arcibiskupa Róberta Bezáka. Poznáte sa s ním osobne?

Zoznámili sme sa na zájazde do Svätej zeme, ktorý som si želal ako dar k šesťdesiatym piatym narodeninám.

Ste s ním v kontakte aj teraz?

Ako odcestoval, odmlčal sa. Len z časopisu viem, že by mal byť v kláštore v Taliansku.

Na Novej scéne ste minulý týždeň začali s čítačkami nového muzikálu Obchod na korze, ale počujem, že máte trochu zastretý hlas. Nemali by ste skôr ležať?

To je len bežné prechladnutie, ktoré už ustupuje. Kedysi som každý rok vybral aj troje antibiotík, ale odkedy, už asi päť rokov, každé ráno prehltnem natenko pokrájané tri strúčiky cesnaku, virózy ma obchádzajú. Len fajčenia sa mi nedarí vzdať.

S tým vraj celý život zápasíte a zopár ráz ste si aj niekoľko rokov nezapálili. Čo vás napokon zlomilo ?

Raz som si nezapáli sedem rokov a potom som kamsi šiel s kolegom autom, mali sme pustené rádio, keď z neho hlásia, že zomrel Elvis Presley. Hneď som si od kolegu vypýtal cigaretu. Inokedy som nefajčil aj tri roky. Ale potom som bol na dovolenke v Grécku, kde ženy pofajčievali dámske mentolové cigarety, a tak mi rozvoniavali, že som si jednu vypýtal. No a na konci dovolenky som si ich už kupoval. Každý rok, na Popolcovú stredu, však prestávam fajčiť aj piť alkohol. Štyridsaťpäť dní až do Bielej soboty, sa postím. A niekedy si ani potom nezapálim. Tak uvidím, ako to dopadne tento rok.

Autor: ŠARM/ GALINA LIŠHÁKOVÁ

 

Špeciálne predstavenia

1+1=3
BALADA PRE BANDITU
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: