Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja  Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Vyhadzovači Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - RÓMEO A JÚLIA
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - VYHADZOVAČI          štúdio Olympia
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - PUNK ROCK

Tlačová správa k premiére predstavenia "QUEEN"

Zverejnené 16.01.2013

QUEEN
alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky
tanečné divadlo

Tlačová správa, Bratislava, 16. januára 2013

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 25. a 26. januára 2013 premiéry pôvodného tanečného predstavenia „QUEEN, alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky". Režisérom a choreografom predstavenia, ktoré je výnimočným počinom dramaturgie DNS a prvým samostatným predstavením Tanečného súboru Divadla Nová scéna v tejto sezóne, je skvelý choreograf s mnohoročnými skúsenosťami doma aj v zahraničí Mário Radačovský: „Snažili sme sa vytvoriť predstavenie, ktoré by zapadlo do ponuky Divadla Nová scéna a súčasne, ktoré by pomohlo aj marketingovo naštartovať nový tanečný súbor, ktorý vznikol v apríli 2012. Myslím si, že hudba skupiny QUEEN je blízka ľuďom a Freddie Mercury bol spevákom storočia, mal nádherný hlas a bol úžasnou osobnosťou, ktorá dokázala uviesť masy do varu, bol absolútny profesionál vo všetkých smeroch a mal niekoľko tisíc osobností v jednom tele . Toto predstavenie je pre všetkých ľudí, ktorí majú radi muziku Queen a chcú si vypočuť Laca Lučeniča na scéne naživo a najmä sa spolu s tanečníkmi snažíme ponúknuť krásne vizuálne divadlo pre všetkých divákov."

Autorom libreta je Peter Pavlac, ktorého pri písaní inšpirovala nielen hudba skupiny Queen ale aj život Freddieho Mercuryho:" Bol to fascinujúci umelec s veľkým gestom a zaujímavým životným príbehom. Hraničnosť jeho osobnosti, snaha vyrovnať sa so strachom zo smrti tým, že vytváral stále nové a nové verzie seba, valcujúca energia nezastaviteľnej snahy objavovať a reflektovať... tam kdesi sme začali objavovať naše spojenie s jeho hudbou, našu formu vyjadrenia tejto hudby a energie cez tanec... cez náš jednoduchý pribeh...

Divák sa totiž ocitá na konkurze pre tanečnú rolu Freddieho Mercuryho do pripravovanej choreografie na geniálnu skladbu Queen - Bohemian Rhapsody. Na tento konkurz prichádza niekoľko mimoriadne talentovaných tanečníkov, bytostne túžiacich rolu získať. Vyhrať však môže len jeden a rozhodne o tom choreograf spolu so skúseným profesionálom, hudobným producentom Lacom Lučeničom, ktorý sa, okrem iného, stane aj "live" dídžejom pohrávajúcim sa s piesňami Queen, aby priamo pred našimi očami vytvoril zaujímavé a prekvapujúce remixy notoricky známych hitov s jasným cieľom: inšpirovať a provokovať uchádzačov k čo najzaujímavejším tanečným výkonom. Situácia sa skomplikuje, keď sa na konkurze objavia tanečnice, rovnako túžiace po výnimočnej role.

„Aby som sa vyjadril trochu literárne, Queen nie sú u mňa priamo v jadre tých najväčších srdcoviek, čo však slúži pre dobro celej veci," hovorí hudobník Laco Lučenič. „Umožňuje mi to totiž bez tej posvätnej fanúšikovskej hrôzy a bázne narábať s materiálom bez nejakých emotívnych limitov. Hudba tejto skupiny bola svojho času jedným z najvýraznejších počinov v popmusic a v istom zmysle podporovala (a aj určovala) hudobné trendy. Bohužiaľ, ako to už býva, čím výraznejší element svojej doby, tým viac sa prehlbujú rozdiely oproti dnešnému, nášmu uchu prirodzenému zvukovému modelu. V takom prípade splní účel princíp, používaný vo filozofii tanečnej hudby - remixy a úpravy za účelom výraznejšej rytmiky a podobne. Zároveň je to tiež tak trochu sprístupnenie tejto hudby aj vyznávačom dnešného rytmickejšieho hudobného jazyka. A koniec koncov, v tomto predstavení hrám dídžeja, je to moje hobby a preto budem k tejto hudbe pristupovať ako dídžej. A to ako real deejay - nie taký svadbový."

Predstavenie „QUEEN alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky" je prvým samostatným predstavením Tanečného súboru Divadla Nová scéna, ktorý vznikol v apríli 2012 . Jeho členmi sú výnimoční tanečníci z celého sveta /Slovensko, Kanada, Filipíny, Rumunsko, Luxemburg, Maďarsko, Španielsko/, ktorí majú skúsenosti z popredných tanečných scén a väčšina z nich pôsobila pod vedením Mária Radačovského a Miroslavy Kovářovej v Balete Bratislava a v Balete SND.
„Dovolím si tvrdiť, že práve títo tanečníci robia predstavenie tým, čím je, neviem si predstaviť QUEEN s iným tímom ľudí a tanečníkov, sú tvorcami mnohých nápadov a riešení problémov, ktoré som použil do choreografie, toto predstavenie sú oni spolu s mojím tímom a Lacom Lučeničom," dodáva choreograf a režisér Mário Radačovský.

„Sme schopní sa spáliť pre to, čomu tak vzletne hovoríme umenie? A čo ak nemusíme byt vzletní na to, aby sme hovorili zaujímavým spôsobom bez irónie o niečom, čo má váhu? Dokáže nás vôbec ešte naštvať povrchnosť? Aj tieto otázky si kladie predstavenie QUEEN"

Premiéry tanečného divadla „QUEEN alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky" 25. a 26. januára 2013 v Divadle Nová scéna
Tvorivý tím:
Réžia a choreografia: Mário Radačovský
Pre a postprodukcia hudby a DJ komponentov, výber a komponovanie, deejaying, multimediálny koncept a instrumental performing - Laco Lučenič

Libreto - Peter Pavlac

Dramaturgia - Miroslava Kovářová

Scéna - Marek Hollý

Kostýmy - Katarína Holková

Účinkujú:

Laco Lučenič, Daniel Corbeil, Andrej Szabo, Tamas Csizmadia, Artur Abram, Dan Datcu, Francisco García Sachéz/Patrik Sčasnovič, Natália Némethová, Klaudia Bittererová, Katarína Kaanová, Katarína Košíková, Barbora Bláhová, Nataša Dudar, Alexa Capareda, Marek Kocák

 

Informácie o predstavení nájdete na www.nova-scena.sk
V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na Patríciu Adamovú, patricia.adamova@nova-scena.sk, tel. číslo 0903/6

 

Špeciálne predstavenia

1+1=3
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
RÓMEO A JÚLIA AFTERPARTY PO DERNIÉRE A 100.REPRÍZE
BOHATÉ VIANOCE V DIVADLE NOVÁ SCÉNA
BALADA PRE BANDITU
VIANOČNÁ ČAROVNÁ CESTA

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: