Navigácia

Preskočiť na navigáciu

Úvodná stránka

My Newsletter

Banerová upútavka na predstavenia

  Veselá vdova rasputin  Slahackova Pi čaj, miláčik! Mačky mamma mia Bajaja Punk rock Aj muži majú svoje dni Boyband Nová scénička Čarodejník z krajiny Oz
 • Plagát - MAMMA MIA!
 • Plagát - AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI
 • Plagát - MAČKY
 • Plagát - BOYBAND
 • Plagát - KOZLIATKA A VLK
 • Plagát - ROZUM A CIT
 • Plagát - BAJAJA
 • Plagát - RASPUTIN
 • Plagát - ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
 • Plagát - DOMOV (...kde je ten tvoj?)
 • Plagát - VESELÁ VDOVA
 • Plagát - NOVÁ SCÉNIČKA         štúdio Olympia
 • Plagát - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ
 • Plagát - PI ČAJ, MILÁČIK!
 • Plagát - PUNK ROCK

REŽISÉR VLADIMÍR STRNISKO SA DOŽÍVA OKRÚHLEHO JUBILEA

Zverejnené 18.05.2018

Režisér, dramaturg a pedagóg, popredná osobnosť súčasného slovenského divadelníctva, profesor Vladimír Strnisko sa 19. mája dožíva okrúhlych 80. narodenín.

Vedenie Divadla Nová scéna sa pridáva ku gratulantom a želá majstrovi ešte veľa zdravia a tvorivých síl.

Vladimír Strnisko sa narodil v Martine (1938). Vyštudoval dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (1964). Na začiatku svojich umeleckých aktivít bol dramaturgom v Slovenskej televízii, výrazne sa podieľal na úspechu dramatických „televíznych pondelkov". V roku 1968 sa stal spoluzakladateľom slovenskej alternatívnej scény Divadlo na Korze a jej umeleckým šéfom. Počas troch rokov existencie tejto scény inscenoval päť titulov (napríklad Čakanie na Godota, Môj úbohý Marat).

Po zrušení Divadla na Korze v roku 1971 až do roku 1987 pôsobil ako lektor dramaturgie a neskôr (1976) ako režisér na bratislavskej Novej scéne, v roku 1974 uviedla Nová Scéna Vampilovovu Nečakanú návštevu a ďalšou hrou bola Goldoniáda. V roku 1976 sa Vladimír Strnisko uviedol na javisku so slávnou inscenáciou Goetheovej drámy Clavio (Nová scéna). Na Novej scéne spolupracoval predovšetkým s hercami generačne i názorovo spriaznenými (napr. Martin Huba, Marián Labuda, Magda Vášaryová, Stanislav Dančiak). Na javisku sa snažil uskutočňovať to, čo pokladal za zmysluplné: prostredníctvom divadelného textu a herca akési „stretnutie k očiste", stretnutie s divákom, ktorý tomuto úsiliu rozumie. Od prvých réžií prejavoval náročný postoj ku slovu, obrazu a hercom. Východiskom jeho práce je precízny dramaturgicko-režisérsky prístup. Väčšinou si dramatický text prispôsobuje (často už v preklade) potrebám svojej režijnej koncepcie. Výsledný tvar inscenácie je vždy dynamický, herecké kreácie sú výsledkom jemnej analytickej práce. Strnisko spolu s dramaturgom Martinom Porubjakom nazvali svoj inscenačný štýl „groteskným realizmom" napriek tomu, že sa pri formulovaní zámerov divadla bránili príklonu k vyhranenej estetike či presne vymedzenému programu. Ich krédom sa stala „autentická osobnostná interpretácia."

V roku 1988 nastúpil Vladimír Strnisko do SND. Na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia bol najskôr hosťujúcim a neskôr interným režisérom v pražskom Národnom divadle (Havel: Záhradná slávnosť, Molière: Tartuffe, Büchner: Dantonova smrť). Pôsobil tiež ako hosťujúci a interný režisér v Divadle na Vinohradoch ( Cid, Maškaráda, Návšteva starej dámy a ďalšie). V rokoch 1993 - 1999 bol riaditeľom Činoherného klubu v Prahe.
Počas svojej kariéry sa zúčastnil na viacerých festivaloch v zahraničí, režíroval v Maďarsku, Poľsku, Juhoslávii i Amerike.
Z mnohých Strniskových inscenácií spomeňme hry: Keď sa mačky hrajú (Divadlo SNP v Martine, 1971), inscenáciu Goetheho hry Clavijo, Schillerove Úklady a láska, Shafferovho Amadea, Ostrovského Aj hlupák sa spáli, Molièrovho Dona Juana, Gogoľove Mŕtve duše. V SND režíroval napríklad hru Samovrah (Erdman), Nebezpečné vzťahy (Hampton - Laclose), S vylúčením verejnosti (Sartre), Svadba (Canetti), Cudzia žena a muž pod posteľou (Dostojevskij), Riaditelia (Besse).

Inscenácia Clavijo

c22-strnisko_clavijo.jpg

Inscenácia Aj múdry schybí


c26-strnisko_aj-mudry-schybi.jpg

Inscenácia Svätosť najsvätejšia

c24-strnisko_svatost-najsvatejsia.jpg

 

 

 

Špeciálne predstavenia

1+1=3
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
BALADA PRE BANDITU
TALKSHOW S MICHALOM DOMONKOŠOM
VALENTÍNSKY KONCERT

Partneri divadla

S podporou:
Partner DNS:
Mediálni partneri: